استادالاساتید کیخسرو خروش

جانا حدیث حسنت در داستان نگنجد       رمزی ز راز عشقت در صد بیان نگنجد

استاد کیخسرو خروش (متولد تهران – سال 1320)

دوران کودکی به خوشنویسی و نقاشی عشق می ورزید و با اندک پول جیبی و یا عیدی لوازم نقاشی تهیه می کرد و با اشتیاقی وصف ناپذیر نقش ها را با رنگها هویت می بخشید. به اصرار خانواده رشته ریاضی می خواند و دیپلم خود را در این رشته اخذ می نماید. اما آتش عشقش به نقاشی موجب گردید به ندای دلش پاسخ دهد و علی رغم میل خانواده، در کنکور سال 1340 شمسی (رشته هنر) شرکت نمود و با رتبه اول وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد و زیر نظر استاد علیمحمد حیدریان که از بهترین شاگردان مکتب کمال الملک بود با کسب رتبه شاگرد اول لیسانس خود را در رشته نقاشی کسب می کند.

همزمان با ورود به دانشکده در سال 1340 به کلاسهای آزاد خوشنویسی وابسته به وزارت فرهنگ و هنر سابق راه يافت و از محضر مرحوم استاد سیدحسین میرخانی کسب فیض نمود و به عنوان اولین فارغ التحصیل کلاسهای آزاد خوشنویسی گواهینامه ممتاز دریافت كرد و در حدود سال های 1346-1345 برای تحقیق و دیدن موزه ها و آثار بزرگان نقاشی جهان به اروپا سفر می کند. پس از مراجعت از اروپا بنابر پیشنهاد استاد سیدحسین میرخانی در انجمن خوشنویسان ایران مشغول به تدریس می شود و در سال 1353 اولین اثر کتابت خود را با عنوان رساله خط منسوب به میرعماد به چاپ می رساند و بسیار مورد تفقد استادان و برادران میرخانی قرار می گیرد.

در سال 1355 عنوان و گواهینامه استادی اخذ می نماید و در دو رشته خوشنویسی و نقاشی به عنوان یکی از استادان بزرگ و بی بدیل کشور نامش بر تارک هنر ایران می درخشد و تا کنون که بیش از هفتاد و سه سال از عمر پربار خود را سپری می کند همچنان با همان عشق و شوربه خوشنویسی و نقاشی عشق می ورزد و تا کنون بیش از 30 کتاب از آثار ادبی و تاریخی بزرگان ایران را کتابت نموده است.

قابل ذکر است ایشان بنابر علایق شخصی و پشتکار فراوان، پیرامون ساخت انواع مرکب های سنتی تجربیات ارزنده ای داشته و صنعت مرکب سازی سنتی را در دوره معاصر احیاء نموده اند. شناخت احجار کریمه و سنگهای گرانبها و مطالعات گسترده در زمینه های متعدد من جمله ادبیات و تاریخ و تسلط به زبان انگلیسی از رياضت های ديرپا و عشق او به آموختن حكايت می كند.

شایسته است این استاد برجسته را به عنوان یکی از قله های رفیع هنر ایران بستاییم و سلامتی و طول عمر ایشان را از خداوند منان مسئلت نماییم. انشاءالله

نمونه آثار

Comments (16)

سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه بدین

سلام.وبسایت خیلی خوبی دارید.ممنون

سلام.وبسایت خیلی خوب و جامعی دارید.ممنون

تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو
بهترین سایت ها هستید.

سلام.وبسایت جالبی دارید.واقعا ممنونم

سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو
بهترین سایت ها هستید.

سلام.وبسایت جامعی دارید.خیلی خیلی ممنون

مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران
وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست
اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

وای خیلی خوبه ساییتون

سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به
کارتون ادامه بدین

سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه
بدین

نظر بنویسید